Zmarł Ryszard Szurkowski

Data: 1 lutego 2021, Kategoria: Aktualności , Autor: admin

Nie żyje Ryszard Szurkowski – polski kolarz szosowy, dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, najbardziej znany ze zdominowania przez kilka lat z rzędu Wyścigu Pokoju.
W ostatnich latach zmagał się z chorobą po fatalnym wypadku na rowerze, któremu uległ na wyścigu weteranów w Kolonii.  Kilka dni temu rozmawialiśmy z nim i był pełen optymizmu, że wraca do sprawności fizycznej, niestety choroba okazała się silniejsza. Ryszard Szurkowski kolarstwo zaczął uprawiać w Miliczu. Po odbyciu służby wojskowej, postanowił kontynuować swoją karierę, kierując się do klubu KS „Dolmel” Wrocław.

Jego pierwszymi sukcesami było mistrzostwo Polski w kolarstwie przełajowym w Prudniku, wicemistrzostwo Polski w wyścigu górskim oraz 4. miejsce w mistrzostwach Polski w wyścigu ze startu wspólnego w 1968 roku. Czterokrotnie (w latach 1970, 1971, 1973 i 1975) wywalczył pierwsze miejsce w Wyścigu Pokoju.  W sumie w tych zawodach przejechał 89 etapów (z czego 52 w koszulce lidera), wygrał 13 etapów, a 9 razy był drugi oraz 9 razy trzeci.

Na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 (wspólnie z Edwardem Barcikiem, Lucjanem Lisem i Stanisławem Szozdą) i rozgrywanych cztery lata później igrzyskach w Montrealu (wspólnie z Tadeuszem Mytnikiem, Mieczysławem Nowickim i Stanisławem Szozdą) zdobywał srebrne medale w drużynowej jeździe na czas. Polski zespół dwukrotnie przegrał wtedy złoty medal z zespołem ZSRR.

W 1973 roku zdobył na mistrzostwach świata w Barcelonie złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego amatorów oraz drużynowej jeździe na czas (wspólnie z Tadeuszem Mytnikiem, Lucjanem Lisem i Stanisławem Szozdą).

Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Montrealu zdobył srebro ze startu wspólnego, przyjeżdżając na metę razem z Januszem Kowalskim, który zdobył złoto. Ponadto na mistrzostwach świata w Yvoir w 1975 razem z Tadeuszem Mytnikiem, Stanisławem Szozdą i Mieczysławem Nowickim zdobył kolejny złoty medal w drużynowej jeździe na czas. W sumie dziewięciokrotnie startował na mistrzostwach świata.