Od kilku już lat nasze stowarzyszenie organizuje uroczyste zakończenie sezonu kolarskiego. Tradycji stało się zadość również w tym roku. Uroczystość kończąca tegoroczny sezon odbyła się 11 listopada b.r.

Zakończenie sezonu rozpoczęło się Mszą Św. o godz. 12:00 na cmentarzu w Palmirach, gdzie również złożyliśmy kwiaty na grobach Tomasza Stankiewicza i Janusza Kusocińskiego, sportowców – olimpijczyków oraz Tadeusza Bartodziejskiego.

Zapraszamy do galerii

15 listopada 1916 roku zmarł Henryk Sienkiewicz – nasz  Honorowy Członek WTC (1886).
Znamy wypowiedziane w 1896 roku przez Niego znamienite słowa, które nam na co dzień w życiu klubowym towarzyszą: „Rower wymaga tęgich mięśni, a wyrabia przytomność umysłu, odwagę i dzielność, nie mówi się już o tym, że stowarzysza ludzi…, ale mało kto pamięta inne: „Należy miłować Ojczyznę nade wszystko i należy myśleć przede wszystkim o jej szczęściu. Ale jednocześnie pierwszym obowiązkiem prawdziwego patrioty jest czuwać nad tym, by idea jego Ojczyzny nie tylko nie stanęła w przeciwieństwie do szczęścia ludzkości, lecz by się stała jedną z jego podstaw. Tylko w tych warunkach istnienie i rozwój Ojczyzny staną się sprawą, na której całej ludzkości zależy. Innymi słowy, hasłem wszystkich patriotów powinno być: przez Ojczyznę do ludzkości, nie zaś: dla Ojczyzny przeciw ludzkości”.

34

W poniedziałek 4 listopada 2019 odeszła od nas Pani Maria Skuczyńska.

Po długiej chorobie przegrała walkę z rakiem.

Opuściła nas osoba wyjątkowa którą wszyscy darzyliśmy szacunkiem za serce dla ludzi, mądrość, dobroć i wyjątkową postawę.

Za swoją działalność w klubie wyróżniona wszystkimi odznaczeniami klubowymi z najwyższym „ Złota Odznaka WTC z Laurem” Złota Emisja 18 Gold. Jedna z najbardziej aktywnych członków stowarzyszenia.

Była członkiem założycielem WKS Legia Masters.

Cześć jej pamięci!

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 13 listopada 2019 roku o godzinie 13:20 w kościele pw. św. Wincentego przy ulicy św. Wincentego 83.

Mistrzostwa Warszawy CykloTurystów odbyły się w ramach BIELAŃSKIEJ CZASÓWKI w dniu 21 września 2019 roku. Organizatorem mistrzostw było Warszawskie Towarzystwo Cyklistów (1886) i Warszawski Klub Sportowy LEGIA Masters przy współpracy Żyrardowskiego Towarzystwa Cyklistów, organizatora Bielańskiej Czasówki. Celem zawodów było m.in.:

  • Uczczenie rocznic 133 lat Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów i Kolarstwa Polskiego oraz 100. rocznicy zorganizowania przez WTC pierwszych mistrzostw w niepodległej Polsce.

  • Propagowanie zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku poprzez amatorski sport kolarski i turystykę rowerową uprawianą w każdym wieku, szczególnie 60+.

  • Umożliwienie współzawodnictwa poprzez połączenie sportowej rywalizacji na wysokim poziomie z rekreacją, zabawą i szerzeniem szczytnych idei, a spośródCykloTurystów wyłonienie mistrzów we wszystkich kategoriach wiekowych.

  • Rewanż za Mistrzostwa Polski CykloTurystów 2019.

(więcej…)

Tour Bitwa Warszawska. Cała idea wyścigu to udział warszawskich cyklistów WTC w Cudzie nad Wisłą. Tak jak w 1920 roku cykliści WTC rozwożąc rozkazy na pola walki walnie przyczynili się do wygranej Bitwy, tak i nas po 99 latach nie mogło zabraknąć w Radzyminie. Co prawda nie startowaliśmy w zmaganiach sportowych, ale chcieliśmy jak najbardziej uświetnić wspaniały pomysł Darka Banaszka. Byliśmy na starcie, dumnie przejechaliśmy rundy honorowe i jeszcze zdążyliśmy na metę w twierdzy Modlin przed wszystkimi zawodnikami. W sumie tego dnia pokonany dystans taki sam jak w wyścigu – bagatela – 120 km. Ale było warto.

Zapraszamy do GALERII

 

Mistrzostwa Polski CykloTurystów w turystyce rowerowej na szosie w jeździe indywidualnej na czas zostały rozegrane w dniu 10 sierpnia 2019 r. w Kosowie Lackim.Organizatorem zawodów było Warszawskie Towarzystwo Cyklistów (1886) i Warszawski Klub Sportowy LEGIA Masters przy współpracy Sokołowskiego Towarzystwa Cyklistów.

Celem imprezy było:

  • Propagowanie zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku poprzez amatorski sport kolarski i turystykę rowerową uprawianą w każdym wieku, szczególnie 60+.

  • Popularyzowanie i podniesienie rangi CykloTurystyki w Polsce.
  • Umożliwienie współzawodnictwa poprzez połączenie sportowej rywalizacji na wysokim poziomie z rekreacją, zabawą i szerzeniem szczytnych idei, a spośród CykloTurystów/ turystów rowerowych wyłonienie mistrzów we wszystkich kategoriach wiekowych kobiecych i męskich.
  • Uczczenie rocznic 133 lat Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów i Kolarstwa Polskiego oraz 100. rocznicy zorganizowania przez WTC pierwszych Mistrzostw w niepodległej Polsce. .
  • Promowanie sportowych klubów: Warszawskiego Klubu Sportowego LEGIA Masters, Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów (1886) i Sokołowskiego Towarzystwa Cyklistów.

(więcej…)

 

W Warszawie jest wiele miejsc pamięci związanych z Powstaniem Warszawskim: tych znanych wszystkim, a także zapomnianych i nieznanych nawet tym co znają Warszawę jak własną kieszeń. Są to miejsca potyczek, rozstrzeliwań, bohaterskiej walki, śmierci, dość często anonimowej, szpitali powstańczych, pomników i tablic zgrupowań oraz znanych i wielce zasłużonych postaci. Warto było w dniu 1 sierpnia, tuż przed godziną „W” pokazać że pamiętamy o Powstańcach i o tych wszystkich miejscach, kładąc klubowe wiązanki i zapalając przy nich symboliczne znicze. Pokazaliśmy że Powstanie Warszawskie nie jest dla nas tylko kartką z kalendarza. Że pamiętamy o tym że przed laty każdy kamień tego miasta spłynął krwią oddaną za naszą wolność. W TYM ROKU ZAPALILIŚMY ZNICZE W WIELU MIEJSCACH PAMIĘCI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO - na Powązkach, Żoliborzu, Czerniakowie i Starym Mieście (patrz fotorelacje w galerii).

 

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 12 czerwca 2019 roku odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawcze Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.
Termin I – 12 czerwca 2019 – godzi: 16:00
Termin II – 12 czerwca 2019 godzina 16:15

adres: Jerzego Waldorffa 34, 01-494 Warszawa
Zapraszamy wszystkich członków.

 

W sobotę 11 maja 2019 w Muzeum Historycznym w Pałacu Królewskim we Wrocławiu odbyło się uroczyste wręczenie Samuelowi Ponczakowi Pamiątkowego Medalu „Polska – Stanom Zjednoczonym Ameryki Północnej – 1926” ufundowanego przez Jego przyjaciół w dowód podziwu i wdzięczności dla Niego za zrealizowanie projektu „Klasa 1926”- digitalizacja 98 tomów Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych z 1926r.

Na uroczystość wręczenia Samuelowi Ponczakowi pamiątkowego medalu przybyli liczni Jego przyjaciele oraz przedstawiciele wielu Stowarzyszeń, Towarzystw z różnych stron Polski. w tym Prezes WTC (1896) dr hab. Jan Bestry, który podkreślając znaczenie Polskiej Deklaracji z 1926 oraz zasługi Samuela Ponczaka w doprowadzeniu do zdigitalizowania 98 tomów tej Deklaracji ( 28 000 stron z ponad 5 000 000 podpisami ) i przywracanie pamięci o jej sygnatariuszach przekazał Mu w prezencie pamiątkowe medale od Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.

Można ewentualnie dodać, że takimi samymi „tabliczkami” zostali uhonorowani : Krzysztof Willmann – inicjator projektu „Klasa 1926″, Grażyna Żebrowska oraz Polska Biblioteka w Waszyngtonie.

Uroczystość uświetniła swoim występem Bente Kagan, która zaśpiewała kilka piosenek polskich i żydowskich,

ZAPRASZAMY DO GALERII

 

W dniu 6 kwietnia oficjalnie rozpoznaliśmy sezon 2019.
Rozpoczęcie uhonorowaliśmy Mszą Świętą Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie po której odbyło się tradycyjne święcenie naszych rowerów.
Po Mszy Św. przejechaliśmy pod pomnik  Bolesława Prusa  gdzie  złożymy wieniec i pokłonimy się naszemu patronowi.
Na zakończenie, peletonem udaliśmy się na przejażdżkę w stronę Izabelina gdzie na polanie Jakubów biesiadowaliśmy przy ognisku. W drodze do Izabelina złożyliśmy kwiaty na grobie A. Fertnera na Warszawskich Powązkach.
Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zapraszamy do fotorelacji.

GALERIA