15 listopada 1916 roku zmarł Henryk Sienkiewicz – nasz  Honorowy Członek WTC (1886).
Znamy wypowiedziane w 1896 roku przez Niego znamienite słowa, które nam na co dzień w życiu klubowym towarzyszą: „Rower wymaga tęgich mięśni, a wyrabia przytomność umysłu, odwagę i dzielność, nie mówi się już o tym, że stowarzysza ludzi…, ale mało kto pamięta inne: „Należy miłować Ojczyznę nade wszystko i należy myśleć przede wszystkim o jej szczęściu. Ale jednocześnie pierwszym obowiązkiem prawdziwego patrioty jest czuwać nad tym, by idea jego Ojczyzny nie tylko nie stanęła w przeciwieństwie do szczęścia ludzkości, lecz by się stała jedną z jego podstaw. Tylko w tych warunkach istnienie i rozwój Ojczyzny staną się sprawą, na której całej ludzkości zależy. Innymi słowy, hasłem wszystkich patriotów powinno być: przez Ojczyznę do ludzkości, nie zaś: dla Ojczyzny przeciw ludzkości”.

34

W poniedziałek 4 listopada 2019 odeszła od nas Pani Maria Skuczyńska.

Po długiej chorobie przegrała walkę z rakiem.

Opuściła nas osoba wyjątkowa którą wszyscy darzyliśmy szacunkiem za serce dla ludzi, mądrość, dobroć i wyjątkową postawę.

Za swoją działalność w klubie wyróżniona wszystkimi odznaczeniami klubowymi z najwyższym „ Złota Odznaka WTC z Laurem” Złota Emisja 18 Gold. Jedna z najbardziej aktywnych członków stowarzyszenia.

Była członkiem założycielem WKS Legia Masters.

Cześć jej pamięci!

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 13 listopada 2019 roku o godzinie 13:20 w kościele pw. św. Wincentego przy ulicy św. Wincentego 83.

Mistrzostwa Warszawy CykloTurystów odbyły się w ramach BIELAŃSKIEJ CZASÓWKI w dniu 21 września 2019 roku. Organizatorem mistrzostw było Warszawskie Towarzystwo Cyklistów (1886) i Warszawski Klub Sportowy LEGIA Masters przy współpracy Żyrardowskiego Towarzystwa Cyklistów, organizatora Bielańskiej Czasówki. Celem zawodów było m.in.:

  • Uczczenie rocznic 133 lat Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów i Kolarstwa Polskiego oraz 100. rocznicy zorganizowania przez WTC pierwszych mistrzostw w niepodległej Polsce.

  • Propagowanie zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku poprzez amatorski sport kolarski i turystykę rowerową uprawianą w każdym wieku, szczególnie 60+.

  • Umożliwienie współzawodnictwa poprzez połączenie sportowej rywalizacji na wysokim poziomie z rekreacją, zabawą i szerzeniem szczytnych idei, a spośródCykloTurystów wyłonienie mistrzów we wszystkich kategoriach wiekowych.

  • Rewanż za Mistrzostwa Polski CykloTurystów 2019.

(więcej…)

Tour Bitwa Warszawska. Cała idea wyścigu to udział warszawskich cyklistów WTC w Cudzie nad Wisłą. Tak jak w 1920 roku cykliści WTC rozwożąc rozkazy na pola walki walnie przyczynili się do wygranej Bitwy, tak i nas po 99 latach nie mogło zabraknąć w Radzyminie. Co prawda nie startowaliśmy w zmaganiach sportowych, ale chcieliśmy jak najbardziej uświetnić wspaniały pomysł Darka Banaszka. Byliśmy na starcie, dumnie przejechaliśmy rundy honorowe i jeszcze zdążyliśmy na metę w twierdzy Modlin przed wszystkimi zawodnikami. W sumie tego dnia pokonany dystans taki sam jak w wyścigu – bagatela – 120 km. Ale było warto.

Zapraszamy do GALERII

 

Mistrzostwa Polski CykloTurystów w turystyce rowerowej na szosie w jeździe indywidualnej na czas zostały rozegrane w dniu 10 sierpnia 2019 r. w Kosowie Lackim.Organizatorem zawodów było Warszawskie Towarzystwo Cyklistów (1886) i Warszawski Klub Sportowy LEGIA Masters przy współpracy Sokołowskiego Towarzystwa Cyklistów.

Celem imprezy było:

  • Propagowanie zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku poprzez amatorski sport kolarski i turystykę rowerową uprawianą w każdym wieku, szczególnie 60+.

  • Popularyzowanie i podniesienie rangi CykloTurystyki w Polsce.
  • Umożliwienie współzawodnictwa poprzez połączenie sportowej rywalizacji na wysokim poziomie z rekreacją, zabawą i szerzeniem szczytnych idei, a spośród CykloTurystów/ turystów rowerowych wyłonienie mistrzów we wszystkich kategoriach wiekowych kobiecych i męskich.
  • Uczczenie rocznic 133 lat Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów i Kolarstwa Polskiego oraz 100. rocznicy zorganizowania przez WTC pierwszych Mistrzostw w niepodległej Polsce. .
  • Promowanie sportowych klubów: Warszawskiego Klubu Sportowego LEGIA Masters, Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów (1886) i Sokołowskiego Towarzystwa Cyklistów.

(więcej…)

 

W Warszawie jest wiele miejsc pamięci związanych z Powstaniem Warszawskim: tych znanych wszystkim, a także zapomnianych i nieznanych nawet tym co znają Warszawę jak własną kieszeń. Są to miejsca potyczek, rozstrzeliwań, bohaterskiej walki, śmierci, dość często anonimowej, szpitali powstańczych, pomników i tablic zgrupowań oraz znanych i wielce zasłużonych postaci. Warto było w dniu 1 sierpnia, tuż przed godziną „W” pokazać że pamiętamy o Powstańcach i o tych wszystkich miejscach, kładąc klubowe wiązanki i zapalając przy nich symboliczne znicze. Pokazaliśmy że Powstanie Warszawskie nie jest dla nas tylko kartką z kalendarza. Że pamiętamy o tym że przed laty każdy kamień tego miasta spłynął krwią oddaną za naszą wolność. W TYM ROKU ZAPALILIŚMY ZNICZE W WIELU MIEJSCACH PAMIĘCI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO - na Powązkach, Żoliborzu, Czerniakowie i Starym Mieście (patrz fotorelacje w galerii).

 

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 12 czerwca 2019 roku odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawcze Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.
Termin I – 12 czerwca 2019 – godzi: 16:00
Termin II – 12 czerwca 2019 godzina 16:15

adres: Jerzego Waldorffa 34, 01-494 Warszawa
Zapraszamy wszystkich członków.

 

W sobotę 11 maja 2019 w Muzeum Historycznym w Pałacu Królewskim we Wrocławiu odbyło się uroczyste wręczenie Samuelowi Ponczakowi Pamiątkowego Medalu „Polska – Stanom Zjednoczonym Ameryki Północnej – 1926” ufundowanego przez Jego przyjaciół w dowód podziwu i wdzięczności dla Niego za zrealizowanie projektu „Klasa 1926”- digitalizacja 98 tomów Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych z 1926r.

Na uroczystość wręczenia Samuelowi Ponczakowi pamiątkowego medalu przybyli liczni Jego przyjaciele oraz przedstawiciele wielu Stowarzyszeń, Towarzystw z różnych stron Polski. w tym Prezes WTC (1896) dr hab. Jan Bestry, który podkreślając znaczenie Polskiej Deklaracji z 1926 oraz zasługi Samuela Ponczaka w doprowadzeniu do zdigitalizowania 98 tomów tej Deklaracji ( 28 000 stron z ponad 5 000 000 podpisami ) i przywracanie pamięci o jej sygnatariuszach przekazał Mu w prezencie pamiątkowe medale od Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.

Można ewentualnie dodać, że takimi samymi „tabliczkami” zostali uhonorowani : Krzysztof Willmann – inicjator projektu „Klasa 1926″, Grażyna Żebrowska oraz Polska Biblioteka w Waszyngtonie.

Uroczystość uświetniła swoim występem Bente Kagan, która zaśpiewała kilka piosenek polskich i żydowskich,

ZAPRASZAMY DO GALERII

 

W dniu 6 kwietnia oficjalnie rozpoznaliśmy sezon 2019.
Rozpoczęcie uhonorowaliśmy Mszą Świętą Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie po której odbyło się tradycyjne święcenie naszych rowerów.
Po Mszy Św. przejechaliśmy pod pomnik  Bolesława Prusa  gdzie  złożymy wieniec i pokłonimy się naszemu patronowi.
Na zakończenie, peletonem udaliśmy się na przejażdżkę w stronę Izabelina gdzie na polanie Jakubów biesiadowaliśmy przy ognisku. W drodze do Izabelina złożyliśmy kwiaty na grobie A. Fertnera na Warszawskich Powązkach.
Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zapraszamy do fotorelacji.

GALERIA

 

 

11 listopada, w 100-tną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, Warszawskie Towarzystwo Cyklistów (1886) zorganizowało uroczystość uświetniającą wybitne postacie WTC i kolarstwa polskiego: Antoniego Fertnera, Feliksa Gołębiowskiego, Franciszka Szymczyka i Józefa Lange.

Oprócz członków WTC z zaproszenia skorzystali dawni kolarze, trenerzy, działacze, sympatycy, mastersi, sędziowie kolarscy, i licznie stawili się do kościoła pod wezwaniem św. Karola Boromeusza na Powązkach na wyjątkową Mszę świętą. WTC wystawiło poczet sztandarowy oraz historyczny bicykl. Rozdano specjalnie przygotowane na Stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości buttony WTC.

Po Mszy św. dość liczna kolumna WTC i zaproszonych Gości, z pocztem sztandarowym i bicyklem na czele, udała się na, wcześniej posprzątane i przepasane klubowymi szarfami, cztery groby w/w wybitnych postaci, gdzie złożono wiązanki i zapalono znicze. Przypomniano Ich życiorysy, osiągnięcia i zasługi dla niepodległej Polski, WTC i kolarstwa polskiego. Odwiedzono również groby: marszałka Polski Edwarda Rydza-Śmigłego i współzałożycielki WKS Legia Masters Elżbiety Bestry.

 

(więcej…)