100 lat temu (18-26 sierpnia) po raz pierwszy na Mistrzostwach Świata w Zurichu wystąpili – niestety bez sukcesów – polscy kolarze torowi, reprezentanci Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów: Tomasz Stankiewicz, Franciszek Szymczyk, Józef Lange i Wiktor Ryl. Za rok prawie w tym samym składzie (Jan Łazarski z Cracovii zastąpi Wiktora Ryla, który będzie rezerwowym) zdobędą pierwsze dla Polski srebrne medale na VIII Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

(więcej…)

Wystawa Muzeum Sportu i Turystyki ROWEREM PO DROGACH I BEZDROŻACH KRÓLESTWA POLSKIEGO podąża nadal.
Kolejny przystanek wystawy w weekend 2-3.09. miał miejsce w Warszawie:

w sobotę na Bemowie podczas pikniku „Back to school”, gdzie już tradycyjnie cykliści z WTC wsparli wystawę swoją obecnością – spod namiotu Muzeum, gdzie prezentowana była wystawa, wyruszyli na paradę bicykli, rikszy i rowerów. Potem cykliści uczyli jazdy na bicyklach, odbyły się konkursy rysowania koszulek sportowych i turnieje kapsli. A wszystko na żywo komentowało Radio Kolor 103 FM. Oj działo się, działo!

(więcej…)

126 lat temu dwaj członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, syn Staś i jego ojciec Antoni Fertner, wybrali się na 15-dniową wakacyjną wycieczkę rowerową. Staś za namową ojca napisał z tej wyprawy pamiętnik, którego śladem podąża wystawa Muzeum Sportu ROWEREM PO DROGACH I BEZDROŻACH KRÓLESTWA POLSKIEGO.Kolejny przystanek wystawy miał miejsce 8 sierpnia 2023 roku w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie nasi cykliści-podróżnicy odwiedzili to miasto na trasie swej wyprawy. Również rowerami i bicyklami w asyście tutejszych motocyklistów przyjechali do Nowego Miasta na otwarcie wystawy kontynuatorzy tradycji członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów 1886, którzy również poprowadzili NAUKĘ JAZDY NA BICYKLU. Otwarcie wystawy poprzedziła prelekcja autorów projektu: kustosza wystawy Piotra Banasiaka oraz dr hab. Roberta Gawkowskiego.

Ekspozycja na 16 planszach rejestruje niemal każdy dzień podróży naszych bohaterów. Za Fertnerami przeniesiemy się zatem do roku 1897 i w lipcowy dzień wyruszymy, mijając rogatki Warszawy, przez Tarczyn „na Grójec”.

GALERIA

1 sierpnia, w rocznicę Powstania Warszawskiego, jak co roku, członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów 1886 odwiedzili na rowerach miejsca pamięci.

Najbardziej podniosłą chwilą była godzina 17.00 wśród wielu warszawiaków przy Pomniku Powstańców (Plac Krasińskich), gdy zabiły dzwony i zawyły syreny, a ruch zamarł.Wszystkie te chwile połączyły pokolenia dzisiejsze z tamtym pokoleniem powstańców, teraźniejszość z przeszłością.

GALERIA

(więcej…)

11 listopada, w Dzień Narodowego Święta, w 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, uczciliśmy i przypomnieliśmy wybitne postacie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów tamtych lat: czołowych kolarzy – mistrzów Królestwa Polskiego i pierwszych mistrzów Polski oraz oddanych, zasłużonych działaczy.

(więcej…)

Od kilku już lat nasze stowarzyszenie organizuje uroczyste zakończenie sezonu kolarskiego. Tradycji stało się zadość również w tym roku. Uroczystość kończąca tegoroczny sezon odbyła się 22 października b.r.

Zakończenie sezonu rozpoczęło się Mszą Św. o godz. 12:00 na cmentarzu w Palmirach, gdzie również złożyliśmy kwiaty na grobach Tomasza Stankiewicza i Janusza Kusocińskiego, sportowców – olimpijczyków oraz Tadeusza Bartodziejskiego. Po Mszy Św. przejechaliśmy na polanę Jakubów gdzie przy cieple ogniska uroczyście zakończyliśmy wspaniały sezon 2022.

(więcej…)

Wyruszyliśmy na klubową pielgrzymkę rowerową na Jasną Górę spod Klubu. I etap to przejazd przez W-wę do kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Po Mszy św. ruszyliśmy rowerami do Częstochowy – jak kto chciał lub mógł – z samej W-wy lub krócej, wysiadając z autokaru po drodze. Podzieleni na 3 grupy dystansowe dotarliśmy (z przygodami), prawie punktualnie na miejsce zbiórki, kilkanaście kilometrów przed Częstochową – do Mstowa. Później już wszyscy „razem” do Przeprośnej Górki i dalej już do samego celu podróży.
Następnego dnia, w Urodziny NMP, braliśmy udział w Mszy św. tuż przed Cudownym Obrazem.

(więcej…)

Tadeusz Pośpiech, wieloletni członek Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów oraz czołowy zawodnik WKS Legia Masters. W latach 2011 – 2018 wygrał wiele wyścigów i zdobył łącznie w Mistrzostwach Polski Masters 19 medali: 6 złotych, 5 srebrnych i 8 brązowych. W 2012 r. wygrał Ogólnopolski Challange Masters PZKol.

(więcej…)