Na trasie zmagań z realizacją powierzonych zadań kurierskich w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Członkom Towarzystwa Cyklistów w Warszawie.

Z poczucia obowiązku i dumy za ten dziejowy wyczyn na rowerach w/w Bitwie (Dowództwo Artylerii przy Wojskowym Gubernatorze Warszawy, Rozkaz nr 2 z dnia 28 sierpnia 1920 roku) dedykujemy Wam 14 sierpnia 2021 r. nasz przejazd po drogach, ścieżkach i ulicach na których zostawiliście swój ślad dla naszej historii.

Serdeczne podziękowania dla Pana Andrzeja Kozłowskiego za zorganizowanie całego przejazdu oraz wspaniałego poczęstunku dla członków Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. GALERIA

Nie żyje Eligiusz Grabowski – polski kolarz szosowy i przełajowy, mistrz i reprezentant Polski. Najlepszy polski kolarz szosowy w 1957 według klasyfikacji PZKol i challenge redakcji Przeglądu Sportowego. Był zawodnikiem Włókniarza Legnica, Gwardii Warszawa, Członek Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.

W 1953 zwyciężył w górskich mistrzostwach Polski, w 1959 został przełajowym mistrzem Polski.  Trzykrotnie startował w Wyścigu Pokoju: w 1954, 1957 oraz 1955 kiedy to zajął w końcowej klasyfikacji 30. miejsce. Trzykrotnie zajmował miejsce w pierwszej dziesiątce Wyścigu Dookoła Polski.

W dniu 15 maja oficjalnie rozpoznaliśmy sezon 2021.
Rozpoczęcie uhonorowaliśmy Mszą Świętą w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie po której odbyło się tradycyjne święcenie naszych rowerów.
Po Mszy Św. przejechaliśmy pod pomnik  Bolesława Prusa  gdzie  złożymy wieniec i pokłonimy się naszemu patronowi.
Na zakończenie, peletonem udaliśmy się na przejażdżkę w stronę Izabelina gdzie uczciliśmy rozpoczęcie nowego sezonu .

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zapraszamy do fotorelacji.

GALERIA

18 kwietnia 1892 r. nastąpiło położenie i poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę siedziby Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów i toru kolarskiego w Warszawie.
Z tej okazji udostępniam garść informacji o powstaniu Dynasów.
(więcej…)
Dnia 6 kwietnia – 135. rocznica powstania Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, jednej z pierwszych organizacji sportowej i najstarszego stowarzyszenia kolarskiego na ziemiach polskich, którego rola w rozwoju cyklizmu jest nie do przecenienia. Powstało w 1886 roku i działa do dzisiaj! Honorowymi Członkami Towarzystwa zostali m.in. Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus. Jednak zacznijmy od samego początku….

Pogrzeb Ryszarda Szurkowskiego odbył się w sobotę 13 lutego o godz. 13:30 w Wierzchowicach koło Świebodowa. Z głębokim smutkiem przedstawiciele Warszawskie Towarzystwo Cyklistów (1886) i WKS Legia Masters pożegnali najwybitniejszego polskiego kolarza. Zmarł 1 lutego w wieku 75. lat. Indywidualny mistrz świata, medalista igrzysk olimpijskich i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju.
Żegnamy wybitnego Sportowca. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Galeria

Nie żyje Ryszard Szurkowski – polski kolarz szosowy, dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, najbardziej znany ze zdominowania przez kilka lat z rzędu Wyścigu Pokoju.
W ostatnich latach zmagał się z chorobą po fatalnym wypadku na rowerze, któremu uległ na wyścigu weteranów w Kolonii.  Kilka dni temu rozmawialiśmy z nim i był pełen optymizmu, że wraca do sprawności fizycznej, niestety choroba okazała się silniejsza. Ryszard Szurkowski kolarstwo zaczął uprawiać w Miliczu. Po odbyciu służby wojskowej, postanowił kontynuować swoją karierę, kierując się do klubu KS „Dolmel” Wrocław.

(więcej…)

 

Ostatnie opady śniegu uniemożliwiły nam rowerowe przejażdżki. Stały się jednak inspiracją do spędzania czasu w inny sposób. Oto kreatywny  przykład naszego klubowego kolegi Mariana Szarlika. Gratulujemy pomysłowości.

(więcej…)

Franciszek Ksawery Szymczyk (ur. 21 lutego 1892 we Lwowie, zm. 5 listopada 1976 w Warszawie) był wybitnym sportowcem – kolarzem szosowym oraz torowym. Debiutował w 1910 na torze kolarskim Dynasy. Jako zawodnik reprezentował Warszawskie Towarzystwo Cyklistów (1886). W swej karierze sportowej był m.in.: mistrzem Polski w kolarstwie torowym w latach 1921 i 1922, wicemistrzem Polski na torze w latach 1924 i 1926 oraz brązowym medalistą mistrzostw kraju w 1925 roku. Jeszcze w 1930, a więc w wieku 38 lat, zajął czwarte miejsce w kolarskich mistrzostwach Polski.

(więcej…)