WTC w Parlamencie Europejskim

Data: 12 czerwca 2013, Kategoria: Aktualności , Autor: admin

18 czerwca 2013 roku w gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli otwarta zostanie wystawa prac dwóch polskich artystów – rzeźb Jerzego Tepera oraz malarstwa Jerzego Kapłańskiego.

Współorganizatorem wystawy, wespół z Centrum Polskim w Brukseli i Komitetem  Transportu Miejskiego Krajowej Izby Gospodarczej, jest Warszawskie Towarzystwo Cyklistów. Jak powiedział dr Jan Bestry, prezes WTC, wystawa w Parlamencie Europejskim, który jest nie tylko organem prawodawczym, ale i ustala budżet wspólnoty, ma do spełnienia dwa szczytne cele. Pierwszym jest zaprezentowanie polskiej kultury współczesnej na forum europejskim, drugim – zainteresowanie unijnych decydentów problemami transportu miejskiego w szybko rozrastających się aglomeracjach Europy, szczególnie w  Polsce, gdzie brak funkcjonalnych obwodnic wielkich, zatłoczonych miast, powszechne jest nakładanie się tras tramwajowych i autobusowych, przystanki i przejścia podziemne często niedostępne są dla niepełnosprawnych, stan techniczni i oznakowanie ulic pozostawia wiele do życzenia, ilość ścieżek rowerowych prawie w każdym mieście jest niewystarczająca,  a włodarze poszczególnych gmin niechętnie podejmują się takich  inwestycji.
Wybrana tematyka wystawy jest bogata w odniesienia społeczne, zwłaszcza rzeźby Jerzego Tepera na wystawie są zamierzoną teatralizacją poprzez budowanie relacji różnych form w przestrzeni, a nawet budowanie konkretnych sytuacji społecznych, ulicznych. Odlew z brązu staje się raz „aktem”, raz „Paryżem”, raz snującym się dymem, a raz połamanymi słowami otaczającymi postać.