Tour de Pologne – WTC
Od wielu lat Tour de Pologne stara się w ciekawy sposób nawiązywać do ważnych wydarzeń dla naszego kraju. W ostatnich latach polski narodowy wyścig włączył się w obchody Roku Chopinowskiego, upamiętniał rocznicę Powstania Warszawskiego, przemierzył szlak „z ziemi włoskiej do Polski” szlakami Jana Pawła II, włączył się w obchody 25-lecia wolnej Polski.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Szlakiem historii”. Poprzez nią organizatorzy chcą przypomnieć najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju, a także ich związki z kolarstwem. Tak jest w przypadku słynnej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Istotną rolę w tej bitwie, nazywanej później Cudem nad Wisłą, odegrali bowiem członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.
W dniu 4 lipca w Radzyminie odbyła się uroczystość pod nazwą „Światło Historii”.
Impreza zorganizowana przez miasto Radzymin, Czesława Langa oraz Ireneusza Chmurzyńskiego była swego rodzaju uroczystą zapowiedzią kolejnego wyścigu Tour de Pologne.
Członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów zostali zaproszeni do czynnego udziału w tej uroczystości przez samego Pana Czesława Langa stojącego na czele LangTeam głównego organizatora Tour de Pologne.
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 13:00 na Cmentarzu Poległych 1920 gdzie przy grobie dzielnych żołnierzy zostały złożone kwiaty, a także doszło do uroczystego zapalenia „światła historii” które będzie towarzyszyć kolarzom Tour de Pologne przez całą trasę wyścigu.
Następnie za szwadronem kawalerii Wojska Polskiego przejechaliśmy wraz z młodymi kolarzami z grupy Victoria do Biblioteki Publicznej miasta Radzymin na otwarcie Wystawy Historycznej Tour de Pologne oraz widowisko pt. „Na Historycznym Szlaku” w takcie którego otrzymaliśmy pamiątkowy rozkaz przewożony w 1920 roku przez naszych kolegów z WTC, którzy dzięki swojemu męstwu i sprawności fizycznej dostarczali je we wskazane miejsce w trakcie bitwy.
W trakcie całej imprezy, która została przygotowany na bardzo wysokim poziomie czuliśmy ogromną dumę, że należymy do Stowarzyszenia, które w tak ogromny sposób przyczyniło się naszej Ojczyźnie.
Serdecznie dziękujemy Panu Czesławowi Langowi oraz Panu Ireneuszowi Chmurzyńskiemu za zaproszenie, serdeczne przyjęcie i miłe wspomnienia, które zostaną z nami na zawsze.