Przygotuj rower do sezonu!

Data: 29 marca 2012, Kategoria: Aktualności , Autor: admin

Rozpoczęła się kalendarzowa wiosna – najwyższy czas naoliwić łańcuch i ruszać w drogę. Prawdziwy kolarz wie, jak dbać o swój rower. Amatorom polecamy przeczytanie poniższych wskazówek.

Czyszczenie

Zadanie niewymagające szczególnych umiejętności. Wystarczy gąbka, szczotka, szampon samochodowy lub płyn do mycia naczyń, bawełniana ściereczka, bieżąca woda i trochę chęci. Pamiętajmy, żeby nie myć pod ciśnieniem mechanizmów uszczelnionych (piast i łożysk). Jeżeli zeszłoroczne błoto zalega w różnych zakamarkach, dobrze jest te miejsca wstępnie namoczyć i chwilę odczekać. Po kilku minutach umyć szczotką – efekt gwarantowany. Rower po umyciu należy dobrze wysuszyć.

Napęd

Przydatnym zabiegiem będzie nasmarowanie łańcucha. Najpierw jednak powinniśmy go odtłuścić specjalnym płynem. Po nasmarowaniu pamiętajmy o usunięciu nadmiaru smaru bawełnianą szmatką.

Hamulce

Mają niebagatelne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Warto zadbać o dobre ustawianie klocków hamulcowych i ich stan (jeżeli są już starte, należy założyć nowe). Sprawdźmy też stan linek hamulcowych – jeżeli są poprzecierane, to najwyższy czas zadbać o ich wymianę. W przypadku hamulców hydraulicznych ważna jest kontrola oleju w układzie (sprawdzenie szczelności, diagnoza ewentualnego zapocenie) oraz klocków hamulcowych.

Koła

Przede wszystkim sprawdźmy stan bieżnika – wszelkie dziury, przetarcia dyskwalifikują oponę. Sprawdźmy luzy w piaście koła (bardzo duże mogą w przypadku ekstremalnej jazdy doprowadzić do wypadku). Najlepszym sposobem na wykrycie ewentualnych luzów jest energiczne poruszaniem kołem na boki. Na koniec zadbajmy o prawidłowe ciśnienie w oponach.

Przerzutki

Jeżeli podczas przerzucania biegów pojawia się problem, należy wyregulować zasięg oraz napięcie linki śrubkami – znajdziemy je na korpusie przerzutki.

Stosując się do powyższych zaleceń utrzymamy nasz rower w stanie bardzo dobrym przez cały rok. Jeżeli nie mamy zdolności manualnych lub podstawy majsterkowania są nam obce warto powierzyć swój sprzęt fachowcom.

WTC rekomenduje firmę ROWER OD A do Z. Zakład istnieje od 1982 roku i mieści się na Woli – ul. Gibalskiego 10. Adres strony: www.skuczynski.pl